top of page

Dharma Yoga nedir?

Sri Dharma Mittra’nın kurduğu Dharma Yoga stilinin kökleri, milattan sonra 4.-5. yüzyıllara dayanan Patanjali'nin tanımladığı sekiz basamaklı ashtanga yogaya ve 11.-18. yüzyıllar arasında ortaya çıkan ve gelişen hatha-raja yogaya dayanır. Patanjali'nin sekiz basamak üzerine yerleştirdiği ashtanga yoganın iki basamağı olan yamalar ve niyamalar (yoganın ahlaki kuralları) Dharma Yoga öğretisinin temelini oluşturur; bu yüzden de merhamet ve sevgi Dharma Yoga'da esastır.

Sri Dharma Mittra’nın 50 senedir üzerinde çalıştığı işte bu klasik yoga, bugünkü Dharma Yoga’nın temelini oluşturur. Öğrencilerine “benlik” ve “farkındalık” yolculuklarında yol göstermek, Sri Dharma’nın tutkusu olmuştur. Dharma Yoga, temelinde 9 yoga öğretisini barındırır: Hatha, Raja, Karma, Kriya, Bhakti, Japa, Laya, Jnana ve Ashtanga. Birçok seviyeye uygun olan Dharma Yoga, zaman geçtikçe öğrencilerini daha derin bir ruhsal yolculuğa götürür; sağlıklı bir beden, açık bir zihin ve merhametli bir kalp üzerine yoğunlaşır.

Dharma Yoga'nın sunduğu fiziksel uygulamalar bedeni kuvvetlendirir, zihni sakinleştirir; beden ve zihin seviyesinde esneklik, güç ve denge kazandırır. Sükunet içerisinde bir çalışma ve nefes yönlendirmeleriyle, kalp ritmi düzene girer ve sinir sistemi yatışır. Kişinin sağlığına destek niteliğinde olan bu çalışmalar, uzun ve huzurlu bir hayatı beraberinde getirir.

bottom of page